Przejdź do głównej zawartości

Zdjęcie z marca 1945 - Niemieccy pancerniacy na Suchaninie - Karl Küspert

 

O tym że na Suchaninie w marcu 1945 roku trwały walki o zdobycie Gdańska wspominałem kilka razy.
Natomiast mało znanym faktem jest, że w marcu 1945 roku rozlokowani na Suchaninie byli czołgiści niemieccy z słynnej 4 dywizji pancernej. Dokładnie byli to czołgiści 35. pułku czołgów wchodzących w skład tejże dywizji. Co ciekawe wg relacji samych żołnierzy zostali oni zakwaterowani w prywatnych domach na Suchaninie. Czyżby do dziś stojące przedwojenne bliźniaki na Suchaninie skrywały tą tajemnicę ?
Dowodem na to jest również zdjęcie zrobione 18 marca 1945 roku na zboczach Suchanina (zdjęcie jest zrobione w okolicy współczesnego Wojskowego Cmentarza Francuskiego na Siedlcach). W tle widzimy ul. Powstańców Warszawskich oraz wieżę Kościoła Mariackiego.
Na pierwszym planie żołnierze niemieccy. W czarnym mundurze pancerniaka - Niemiecki as czołgowy - Kapitan Karl Küspert, dowódca kompanii, a następnie grupy czołgów 35. pułku czołgów z 4 dywizji pancernej. Wielokrotnie odznaczany, 16 października 1944 otrzymał Niemiecki Żelazny Krzyż - odznaczenie wojskowe przyznawane za męstwo na polu walki oraz sukcesy dowódcze.
Kapitan Küspert wycofując się z frontu wschodniego wraz z swym oddziałem w styczniu i lutym walczył z Sowietami w rejonie Kujaw oraz Pomorza. W lutym 1945 roku został ranny walcząc na odcinku Tuchola - Świecie. W marcu 1945 roku on jak i jego grupa bojowa znajdowała się już po odwrocie w Gdańsku - w tym na Suchaninie gdzie zrobiono zdjęcie. Pod koniec Marca 1945 roku został dowódcą nowo utworzonej (zreorganizowanej z niedobitków) grupy czołgowej nazwanej jego nazwiskiem - Grupy Küsperta.
W kwietniu zapadła decyzja by 200 najlepszych oraz najbardziej doświadczonych czołgistów z tej grupy ewakuować do Niemiec w celu obrony Berlina. W tej grupie był Kapitan Küspert. Zginął 16 kwietnia 1945 roku na zatopionym około 40 km na północ od Jastrzębiej Góry przez Sowiecki okręt podwodny statku szpitalnym "Goya" ( druga największa wojenna katastrofa morska po zatopieniu "Gustloffa").
Z grupy 200 pancerniaków, zatopienie statku przeżyło jedynie 7.

Temat niemieckich pancerniaków z okresu drugiej wojny światowej na Suchaninie ma więcej wątków, który obiecuje w kolejnych postach przybliżyć ;)

Źródła opisu:
1.Knight's Cross Panzers: The German 35th Tank Regiment in World War II - Hans Schäufler,
2.PANTERY NAD WISŁĄ : Żołnierze ostatniej godziny - Hans Schäufler
Źródła zdjęć:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawny Poligon w Pieckach - Migowie (Morena) - niedaleko od Suchanina - Post PIECKI-MIGOWO HISTORIA

Na terenach Suchanina od XIX wieku do 1920 roku ćwiczyła armia Pruska - była strzelnica oraz mały plac ćwiczeń z ujeżdżalnią koni. W czasie drugiej wojny światowej na Suchaninie również znajdowało się miejsce gdzie szkolono żołnierzy. Natomiast niedaleko od nas w dzielnicy Piecki - Migowo znajdował się poligon z prawdziwego zdarzenia aż do 2001 roku dla Jednostki Wojskowej z ul. Słowackiego (Niebieskie Berety). Teren przy ulicy Słowackiego zamienił się w ciekawe i ładne osiedle Garnizon z fajną przestrzenią rekreacyjną. Najbliższy do niedawna jeszcze (zaledwie 19 lat temu...) poligon wojskowy w stosunku do Suchanina z kolei też przeszedł niesamowitą transformację - jeździ tam PKM-ka ( Pomorska Kolej Metropolitalna ) stworzono zbiornik Jasień a wokół powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa. Warto zaznaczyć że tereny te na początku XXI wieku były jeszcze peryferyjne w Gdańsku, w okolicy znajdowały się jedynie działki ogrodnicze oraz niewielka zabudowa jednorodzinna. Dziś jes

Foto z okolic Suchanina - Diabełkowo

 Facebookowy profil  Wrzeszcz - na starej fotografii umieścił ciekawą fotografię okolic Suchanina - Diabełkowo ul. Wileńska. Widoczne na fotografii domy powstały w latach 30tych XX wieku i zostały zbudowane przez nazistowską (niemiecką) organizację Deutche Arbeitsfront (Niemiecki Front Pracy). Ul. Wileńska nosiła wtedy nazwę Robert-Ley-Straße - na cześć przywódcy Niemieckiego Frontu Pracy. Całe osiedle zostało z kolei nazwane na cześć Alberta Forstera, Gauleitera (nazistowskiego przywódcy) okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie. W 1939r. zaledwie kilkanaście dni po wybuchu drugiej wojny światowej w tej okolicy rozpoczęła się budowa drogi (odnogi) łączącej Gdańsk z autostradą Berlin - Królewiec. Droga ta prócz zrealizowanych prac geodezyjno- ziemnych nie została ukończona.   Źródło zdjęcia: Wrzeszcz - na starej fotografii    

Tajemniczy schron/bunkier na ul. Kartuskiej biegnący pod Suchańską Górą

Niezwykłe Suchanino miało przyjemność współpracy z Trojmiasto.pl oraz pomóc przy stworzeniu materiału dotyczącego bunkru/ schronu z drugiej wojny światowej (1943 rok) znajdującego na Siedlcach przy ul. Kartuskiej. Tunel schronu prowadzi pod wzgórze na którym znajduje się Suchanino. Całość przeczytacie i obejrzycie tutaj:   https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Niezwykle-Budowle-Trojmiasta-Co-kryje-wzgorze-na-Siedlcach-n145368.html