Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego "Zarys Dziejów Suchanina" nie ukazał się do tej pory w druku ?

Często (średnio raz w tygodniu) dostaje zapytania czy "Zarys Dziejów Suchanina" ukaże się w formie drukowanej lub dlaczego jest tylko w wersji ebook pdf ?
Dlatego wyjaśniam, teraz po czasie gdy zawód, rozczarowanie już trochę opadło.
Otóż bardzo bym chciał żeby ta publikacja wyszła w formie tradycyjnej papierowej. Zresztą taki był pierwotny plan.
Gdy we wrześniu 2018 roku jeszcze jako Radny dzielnicy Suchanino (pierwszej kadencji) wraz z koleżankami i kolegami ówczesnej Rady podjęliśmy decyzje o wypuszczeniu publikacji o historii dzielnicy, którą zobowiązałem się stworzyć.

Rada Dzielnicy Suchanino - Gdańsk przeznaczyła wtedy na ten cel 7500 zł ( tylko na wydanie książki - wydawca + druk) bez jakiegokolwiek honorarium dla mnie. Miało zostać wydanych około 500 szt egzemplarzy publikacji która miała zostać przekazana ZA DARMO wszystkim filiom Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz mieszkańcom dzielnicy- Gdańska w ramach różnych uroczystości i konkursów ( w tym jako nagrody za Iluminacje Świąteczne w 2018r.).
Pomimo początkowej zgody na realizację tego celu wydaną przez Biuro Rady Miasta Gdańska oraz Biura Prezydenta ds. Kultury stało się ostatecznie coś nieoczekiwanego. Na dzień przed wysłaniem gotowej publikacji do wydawcy a następnie do drukarni okazało się że Rada Dzielnicy Suchanino - Gdańsk nie może wydać mojej publikacji, którą stworzyłem, napisałem "Pro Bono" -za darmo z pasji i zamiłowania do historii.
Ratunkiem okazało się wydanie publikacji jako ebook -pdf do ściągnięcia za darmo dla wszystkich. Niestety wersja drukowana nie ukazała się i nie trafiła do bibliotek.
Mam nadzieję że uda się w przyszłości wydać tradycyjnie poprawioną i poszerzoną już wersją "Zarysu Dziejów Suchanina".


O powodach wstrzymania wydania papierowej wersji- przeczytacie w opinii Radcy Prawnego sporządzonej dla Biura Rady Miasta Gdańska.
*Nazwiska i podpisy osób trzecich są zasłonięte





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawny Poligon w Pieckach - Migowie (Morena) - niedaleko od Suchanina - Post PIECKI-MIGOWO HISTORIA

Na terenach Suchanina od XIX wieku do 1920 roku ćwiczyła armia Pruska - była strzelnica oraz mały plac ćwiczeń z ujeżdżalnią koni. W czasie drugiej wojny światowej na Suchaninie również znajdowało się miejsce gdzie szkolono żołnierzy. Natomiast niedaleko od nas w dzielnicy Piecki - Migowo znajdował się poligon z prawdziwego zdarzenia aż do 2001 roku dla Jednostki Wojskowej z ul. Słowackiego (Niebieskie Berety). Teren przy ulicy Słowackiego zamienił się w ciekawe i ładne osiedle Garnizon z fajną przestrzenią rekreacyjną. Najbliższy do niedawna jeszcze (zaledwie 19 lat temu...) poligon wojskowy w stosunku do Suchanina z kolei też przeszedł niesamowitą transformację - jeździ tam PKM-ka ( Pomorska Kolej Metropolitalna ) stworzono zbiornik Jasień a wokół powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa. Warto zaznaczyć że tereny te na początku XXI wieku były jeszcze peryferyjne w Gdańsku, w okolicy znajdowały się jedynie działki ogrodnicze oraz niewielka zabudowa jednorodzinna. Dziś jes

Foto z okolic Suchanina - Diabełkowo

 Facebookowy profil  Wrzeszcz - na starej fotografii umieścił ciekawą fotografię okolic Suchanina - Diabełkowo ul. Wileńska. Widoczne na fotografii domy powstały w latach 30tych XX wieku i zostały zbudowane przez nazistowską (niemiecką) organizację Deutche Arbeitsfront (Niemiecki Front Pracy). Ul. Wileńska nosiła wtedy nazwę Robert-Ley-Straße - na cześć przywódcy Niemieckiego Frontu Pracy. Całe osiedle zostało z kolei nazwane na cześć Alberta Forstera, Gauleitera (nazistowskiego przywódcy) okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie. W 1939r. zaledwie kilkanaście dni po wybuchu drugiej wojny światowej w tej okolicy rozpoczęła się budowa drogi (odnogi) łączącej Gdańsk z autostradą Berlin - Królewiec. Droga ta prócz zrealizowanych prac geodezyjno- ziemnych nie została ukończona.   Źródło zdjęcia: Wrzeszcz - na starej fotografii    

Tajemniczy schron/bunkier na ul. Kartuskiej biegnący pod Suchańską Górą

Niezwykłe Suchanino miało przyjemność współpracy z Trojmiasto.pl oraz pomóc przy stworzeniu materiału dotyczącego bunkru/ schronu z drugiej wojny światowej (1943 rok) znajdującego na Siedlcach przy ul. Kartuskiej. Tunel schronu prowadzi pod wzgórze na którym znajduje się Suchanino. Całość przeczytacie i obejrzycie tutaj:   https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Niezwykle-Budowle-Trojmiasta-Co-kryje-wzgorze-na-Siedlcach-n145368.html