Przejdź do głównej zawartości

Cmentarze wzdłuż Wielkiej Alei Lipowej - na dawnym Suchaninie

Dziś miał miejsce ciekawy wykład w Towarzystwo Dom Uphagena dotyczący dawnych cmentarzy leżących wzdłuż Wielkiej Alei Lipowej - cmentarze te zostały założone i funkcjonowały w XIX w na ówczesnych terenach Suchanina. Do dziś pozostały relikty dawnych cmentarzy - zachowane są domy zarządców cmentarzy, układ alei cmentarnych wraz z drzewami czy też zachowały się niektóre płyty nagrobne (lapidarium, cmentarz krematoryjny).
Dziś w miejscach dawnych cmentarzy znajdziemy tablice-pomniki przypominające o dawnym przeznaczeniu tych miejsc - wzdłuż alei znajdowało się kilka cmentarzy należących do różnych parafii ewangelickich i katolickich na terenie Gdańska.
Od przełomu XIX / XX wieku niektóre cmentarze już zaczęły się przeobrażać w Parki jakie znamy współcześnie ( Cmentarz dla ubogich w Park Steffensów).
Cmentarze wzdłuż alei do lat 30tych XX wieku były głównym założeniem cmentarnym dla Gdańszczan. Następnie tą funkcję przejął wyznaczony w 1924r. Cmentarz Srebrzysko ( od 1937 centralny cmentarz komunalny dla Gdańska) do dziś funkcjonujący i na którym nadal przeprowadza się pochówki. Cmentarze wzdłuż Wielkiej Alei Lipowej skasowano na przełomie lat 50/60tych - nagrobki zniwelowano, szczątki ludzkie pozostawiono.


Podczas najbliższych dni i spacerów w tym miejscu zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy o dawnych gdańszczanach.



 fot. Patryk Toczyński 2018r. - Jeden z pomników - tablic przypominający o dawnym przeznaczeniu miejsca.


 Fragment Planu Gdańska z 1912r. - przedstawiający cmentarze wzdłuż Wielkiej Alei Lipowej z ich nazwami i przynależnościami do parafii.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawny Poligon w Pieckach - Migowie (Morena) - niedaleko od Suchanina - Post PIECKI-MIGOWO HISTORIA

Na terenach Suchanina od XIX wieku do 1920 roku ćwiczyła armia Pruska - była strzelnica oraz mały plac ćwiczeń z ujeżdżalnią koni. W czasie drugiej wojny światowej na Suchaninie również znajdowało się miejsce gdzie szkolono żołnierzy. Natomiast niedaleko od nas w dzielnicy Piecki - Migowo znajdował się poligon z prawdziwego zdarzenia aż do 2001 roku dla Jednostki Wojskowej z ul. Słowackiego (Niebieskie Berety). Teren przy ulicy Słowackiego zamienił się w ciekawe i ładne osiedle Garnizon z fajną przestrzenią rekreacyjną. Najbliższy do niedawna jeszcze (zaledwie 19 lat temu...) poligon wojskowy w stosunku do Suchanina z kolei też przeszedł niesamowitą transformację - jeździ tam PKM-ka ( Pomorska Kolej Metropolitalna ) stworzono zbiornik Jasień a wokół powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa. Warto zaznaczyć że tereny te na początku XXI wieku były jeszcze peryferyjne w Gdańsku, w okolicy znajdowały się jedynie działki ogrodnicze oraz niewielka zabudowa jednorodzinna. Dziś jes...

Tajemniczy schron/bunkier na ul. Kartuskiej biegnący pod Suchańską Górą

Niezwykłe Suchanino miało przyjemność współpracy z Trojmiasto.pl oraz pomóc przy stworzeniu materiału dotyczącego bunkru/ schronu z drugiej wojny światowej (1943 rok) znajdującego na Siedlcach przy ul. Kartuskiej. Tunel schronu prowadzi pod wzgórze na którym znajduje się Suchanino. Całość przeczytacie i obejrzycie tutaj:   https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Niezwykle-Budowle-Trojmiasta-Co-kryje-wzgorze-na-Siedlcach-n145368.html    

Skorpion - seryjny zabójca i Suchanino

Czy wiecie że słynny seryjny zabójca na Pomorzu - Paweł Tuchlin vel "Skorpion" zaatakował również kilka razy w pobliżu Suchanina ? "Skorpion" często szukał swoich potencjalnych ofiar wypatrując ich na pętli tramwajowej na Siedlcach (przy kościele pw. św. Franciszka z Asyżu) tuż obok Suchanina. Wiosną tego roku ma wyjść monografia opisująca seryjnego zabójce oraz jego zbrodnie autorstwa Adriana Wrocławskiego - prawnika oraz doktora nauk prawnych. Sam Tuchlin złapany i osądzony - został stracony 25 maja 1987 r w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Była to ostatnia kara śmierci wykonana w Gdańsku. Więcej w linku: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pierwsza-taka-ksiazka-o-sprawie-Pawla-Tuchlina-ps-Skorpion-n140639.html     fot. materiały Adriana Wrocławskiego