Przejdź do głównej zawartości

Suchanino - etymologia nazwy dzielnicy

Współczesna nazwa dzielnicy Suchanino pochodzi od dokumentowanej średniowiecznej nazwy z XIV w. "Suchanke" ( w dokumencie z okresu Zakonu Krzyżackiego brzmi ona po niemiecku "Zochanino" alias "Zochanike"). Pochodzenie nazwy nie jest do końca dziś znane. Można jedynie przypuszczać że być może pochodzi ono od terenu który był suchy w stosunku do terenów okolicznych. Inne przypuszczenie podaje również pan Aleksander Masłowski ( autor licznych artykułów o Gdańsku na http://ibedeker.pl), że pochodzi ono od
nazwiska bądź przydomku rycerza który dostał we władanie te tereny za męstwo. Która z tych wersja jest poprawna jest współcześnie trudne do ustalenia ponieważ nie ma dokumentów / zapisków (albo są jeszcze nie odkryte) nawiązujących bezpośrednio do etymologii nazewnictwa tego terenu.
Z drugiej strony z duża dozą pewności można stwierdzić iż przedwojenna nazwa dzielnicy "Zigankenberg" (Cygańska Góra) nawiązująca do współczesnej nazwy osiedla i jednej z ulic na terenie dzielnicy powstała na skutek błędu językowego.
Dlaczego? Pan Aleksander Masłowski wyjaśnia to tym iż przy tłumaczeniu ze słuchu na niemiecki słowiańskiej wersji nazwy dzielnicy doszło do błędu językowego który był następnie wielokrotnie powielany.
Legenda o Cygańskie Górze o której pisałem wcześniej jest jedynie literackim przedstawieniem pochodzenia nazwy tej dzielnicy. Do tej pory nie zostały odkryte historyczne dowody na to że faktycznie na tym terenie przebywali Cyganie. Można jedynie domniemywać że Gdańsk który był w średniowieczu oraz w czasach nowożytnych niezwykle silnym ośrodkiem handlowym gościł w owym czasie Cyganów ale czy byli oni na Suchaninie?

Ciekawostką jest to że w XVIII wieku teren określano jako "Zigankendorf" (Cygańska Wioska) od XIX wieku stosowane są dwie nazwy "Zigenkendorf" oraz "Zigankenberg". Na mapach przedwojennych stosowana jest już tylko ta druga. W 1945 roku wprowadzono nazwę Suchanino - nawiązujące do tej z pierwszego dokumentu o tym terenie "Zochanino".
Inna kwestią jest jak współcześnie określać mieszkańców dzielnicy.
Najbezpieczniej: mieszkaniec / mieszkanka Suchanina.
Inne wersje to: Suchanianin / Suchanianka
Suchanińczyk / Suchanińczanka
Która z wersji jest poprawna ? To już pytanie do polonisty ;)
Natomiast ja podsyłam ciekawy link poruszający kwestię nazewnictwa mieszkańców gdańskich dzielnic ;) A jakie jest wasze zdanie na ten temat ?
http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php…

Źródło: Gedanopedia oraz http://ibedeker.pl/

 
Suchanino współcześnie    Źródło: Trójmiasto.pl
Suchanino z 1711 roku http://www.mapy.eksploracja.pl/

                                    Suchanino z 1813 roku http://www.mapy.eksploracja.pl/

                                   Suchanino z 1912 roku http://www.mapy.eksploracja.pl/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawny Poligon w Pieckach - Migowie (Morena) - niedaleko od Suchanina - Post PIECKI-MIGOWO HISTORIA

Na terenach Suchanina od XIX wieku do 1920 roku ćwiczyła armia Pruska - była strzelnica oraz mały plac ćwiczeń z ujeżdżalnią koni. W czasie drugiej wojny światowej na Suchaninie również znajdowało się miejsce gdzie szkolono żołnierzy. Natomiast niedaleko od nas w dzielnicy Piecki - Migowo znajdował się poligon z prawdziwego zdarzenia aż do 2001 roku dla Jednostki Wojskowej z ul. Słowackiego (Niebieskie Berety). Teren przy ulicy Słowackiego zamienił się w ciekawe i ładne osiedle Garnizon z fajną przestrzenią rekreacyjną. Najbliższy do niedawna jeszcze (zaledwie 19 lat temu...) poligon wojskowy w stosunku do Suchanina z kolei też przeszedł niesamowitą transformację - jeździ tam PKM-ka ( Pomorska Kolej Metropolitalna ) stworzono zbiornik Jasień a wokół powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa. Warto zaznaczyć że tereny te na początku XXI wieku były jeszcze peryferyjne w Gdańsku, w okolicy znajdowały się jedynie działki ogrodnicze oraz niewielka zabudowa jednorodzinna. Dziś jes...

Tajemniczy schron/bunkier na ul. Kartuskiej biegnący pod Suchańską Górą

Niezwykłe Suchanino miało przyjemność współpracy z Trojmiasto.pl oraz pomóc przy stworzeniu materiału dotyczącego bunkru/ schronu z drugiej wojny światowej (1943 rok) znajdującego na Siedlcach przy ul. Kartuskiej. Tunel schronu prowadzi pod wzgórze na którym znajduje się Suchanino. Całość przeczytacie i obejrzycie tutaj:   https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Niezwykle-Budowle-Trojmiasta-Co-kryje-wzgorze-na-Siedlcach-n145368.html    

Skorpion - seryjny zabójca i Suchanino

Czy wiecie że słynny seryjny zabójca na Pomorzu - Paweł Tuchlin vel "Skorpion" zaatakował również kilka razy w pobliżu Suchanina ? "Skorpion" często szukał swoich potencjalnych ofiar wypatrując ich na pętli tramwajowej na Siedlcach (przy kościele pw. św. Franciszka z Asyżu) tuż obok Suchanina. Wiosną tego roku ma wyjść monografia opisująca seryjnego zabójce oraz jego zbrodnie autorstwa Adriana Wrocławskiego - prawnika oraz doktora nauk prawnych. Sam Tuchlin złapany i osądzony - został stracony 25 maja 1987 r w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Była to ostatnia kara śmierci wykonana w Gdańsku. Więcej w linku: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pierwsza-taka-ksiazka-o-sprawie-Pawla-Tuchlina-ps-Skorpion-n140639.html     fot. materiały Adriana Wrocławskiego