Przejdź do głównej zawartości

Plac Przyjaźni Siedlec i Suchanina oraz punkt widokowy

 

W artykule Trojmiasto.pl z 28 stycznia 2022r. możemy przeczytać o nowej wspólnej inicjatywie Rady Dzielnicy Suchanino oraz Rady Dzielnicy Siedlce.
Mianowicie chodzi o zagospodarowanie terenu Parku który znajduje się w miejscu byłego cmentarza przy ul. Starodworskiej oraz pobliskiego wzgórza w miejsce do rekreacji dla mieszkańców obu dzielnic.
Powstać ma Plac Przyjaźni Siedlec i Suchanina oraz punkt widokowy. W pobliżu znajduje się również wyznaczony w 1999r. geograficzny środek współczesnego Gdańska. ( O czym pisałem tutaj: http://niezwykle-suchanino.blogspot.com/2019/01/suchanino-to-centralna-dzielnica-gdanska.html)

Trzymajmy kciuki za pomyślną realizację projektu. Obecnie miejsce to jest często odwiedzane, niestety nie znajduje się tam żadna infrastruktura poprzez co jest zaśmiecone, brak jest oświetlenia oraz nie ma wygodnej ścieżki dla osób starszych. Jeżeli uda się zagospodarować rekreacyjnie to miejsce, to powstanie nowy atrakcyjny punkt krajoznawczy na mapie Gdańska !

W artykule jest również mowa o projekcie Niezwykłe Suchanino z BO 2021 czyli o punkcie widokowym na końcu ul. Kurpińskiego, niestety miejsce to ma pecha ponieważ po raz trzeci rozpisywany jest przetarg na wykonie dokumentacji projektowej. Kiedy powstanie ten punkt ? Miejmy nadzieję, że jak najszybciej.
 
Suchanino ma potencjał na fajne miejsce krajoznawcze i do rekreacji.
 
Więcej w artykule:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawny Poligon w Pieckach - Migowie (Morena) - niedaleko od Suchanina - Post PIECKI-MIGOWO HISTORIA

Na terenach Suchanina od XIX wieku do 1920 roku ćwiczyła armia Pruska - była strzelnica oraz mały plac ćwiczeń z ujeżdżalnią koni. W czasie drugiej wojny światowej na Suchaninie również znajdowało się miejsce gdzie szkolono żołnierzy. Natomiast niedaleko od nas w dzielnicy Piecki - Migowo znajdował się poligon z prawdziwego zdarzenia aż do 2001 roku dla Jednostki Wojskowej z ul. Słowackiego (Niebieskie Berety). Teren przy ulicy Słowackiego zamienił się w ciekawe i ładne osiedle Garnizon z fajną przestrzenią rekreacyjną. Najbliższy do niedawna jeszcze (zaledwie 19 lat temu...) poligon wojskowy w stosunku do Suchanina z kolei też przeszedł niesamowitą transformację - jeździ tam PKM-ka ( Pomorska Kolej Metropolitalna ) stworzono zbiornik Jasień a wokół powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa. Warto zaznaczyć że tereny te na początku XXI wieku były jeszcze peryferyjne w Gdańsku, w okolicy znajdowały się jedynie działki ogrodnicze oraz niewielka zabudowa jednorodzinna. Dziś jes

Foto z okolic Suchanina - Diabełkowo

 Facebookowy profil  Wrzeszcz - na starej fotografii umieścił ciekawą fotografię okolic Suchanina - Diabełkowo ul. Wileńska. Widoczne na fotografii domy powstały w latach 30tych XX wieku i zostały zbudowane przez nazistowską (niemiecką) organizację Deutche Arbeitsfront (Niemiecki Front Pracy). Ul. Wileńska nosiła wtedy nazwę Robert-Ley-Straße - na cześć przywódcy Niemieckiego Frontu Pracy. Całe osiedle zostało z kolei nazwane na cześć Alberta Forstera, Gauleitera (nazistowskiego przywódcy) okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie. W 1939r. zaledwie kilkanaście dni po wybuchu drugiej wojny światowej w tej okolicy rozpoczęła się budowa drogi (odnogi) łączącej Gdańsk z autostradą Berlin - Królewiec. Droga ta prócz zrealizowanych prac geodezyjno- ziemnych nie została ukończona.   Źródło zdjęcia: Wrzeszcz - na starej fotografii    

Tajemniczy schron/bunkier na ul. Kartuskiej biegnący pod Suchańską Górą

Niezwykłe Suchanino miało przyjemność współpracy z Trojmiasto.pl oraz pomóc przy stworzeniu materiału dotyczącego bunkru/ schronu z drugiej wojny światowej (1943 rok) znajdującego na Siedlcach przy ul. Kartuskiej. Tunel schronu prowadzi pod wzgórze na którym znajduje się Suchanino. Całość przeczytacie i obejrzycie tutaj:   https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Niezwykle-Budowle-Trojmiasta-Co-kryje-wzgorze-na-Siedlcach-n145368.html