Przejdź do głównej zawartości

Suchanino - Zakon Krzyżacki - Grunwald 1410

15 Lipca - dokładnie dziś mamy 610 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem.
Wiecie że Suchanino ma historyczne powiązania z Zakonem Krzyżackim oraz Legendę związaną z Bitwą pod Grunwaldem ?

Zakon Krzyżacki w 1343 roku przekazał część wsi (15 łanów z 40) Suchanino (wzmiankowanej jako Zochanino, Zochanike) na rzecz rycerzy z okolic współczesnego Wejherowa. W roku następnym nowi włodarze osadzili teren na chełmińskim prawie lokacyjnym (forma prawa określająca m. in. sposób funkcjonowania miejscowości i prawa dziedziczenia).
W 1380 roku Krzyżacy przekazali tereny Suchanina na własność Młodemu Miastu (Okolice dzisiejszej Stoczni Gdańskiej / Europejskiego Centrum Solidarności i ul. Wałowej - ówcześnie osobny byt miejski).






Grafika: Karolina Toczyńska 

 W 1454 roku Krzyżacy zostali wypędzeni z Miasta Gdańska - ich Zamek (okolice ul. Zamkowej - w pobliżu Kładki na Ołowiankę) został rozebrany. Taki sam los podzieliło Młode Miasto - byt miejski stworzony przez Krzyżaków który od 1380 roku miał w posiadaniu wieś Suchanino. W 1454 Suchanino zostało przejęte przez Główne Miasto które wydawało uchwały prawne (daw. Wilkierze) dotyczące wsi oraz z jego ramienia wsią zarządzali sołtysi do których najważniejszych zadań należało dbanie o porządek oraz zbieranie podatków.



Grafika: Karolina Toczyńska

Legenda o Rycerzu Suchanku:
Jeden z przekazów głosi, że założycielem wsi był niejaki czeski rycerz Suchanek. Owy rycerz walczył w bitwie pod Grunwaldem w 1410r. Za jego męstwo i oddanie Król Władysław Jagiełło miał mu nadać ziemię nieopodal Gdańska która później zwała się Suchaninem. Legenda o ile ciekawa niestety nie jest spójna z chronologią, ponieważ już prawie 80 lat wcześniej niż miała miejsce wspomniana bitwa tereny te są wzmiankowane jako Suchanino.



Grafika: Karolina Toczyńska

My polecamy Wam stronę Grunwald1410 - gdzie znajdziecie tego roczny projekt "Grunwaldzka Gala" będący wirtualną realizacją corocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem która niestety z uwagi na tegoroczną sytuację epidemiologiczną nie mogła się odbyć w dotychczasowej formie - wielkiej imprezy masowej.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawny Poligon w Pieckach - Migowie (Morena) - niedaleko od Suchanina - Post PIECKI-MIGOWO HISTORIA

Na terenach Suchanina od XIX wieku do 1920 roku ćwiczyła armia Pruska - była strzelnica oraz mały plac ćwiczeń z ujeżdżalnią koni. W czasie drugiej wojny światowej na Suchaninie również znajdowało się miejsce gdzie szkolono żołnierzy. Natomiast niedaleko od nas w dzielnicy Piecki - Migowo znajdował się poligon z prawdziwego zdarzenia aż do 2001 roku dla Jednostki Wojskowej z ul. Słowackiego (Niebieskie Berety). Teren przy ulicy Słowackiego zamienił się w ciekawe i ładne osiedle Garnizon z fajną przestrzenią rekreacyjną. Najbliższy do niedawna jeszcze (zaledwie 19 lat temu...) poligon wojskowy w stosunku do Suchanina z kolei też przeszedł niesamowitą transformację - jeździ tam PKM-ka ( Pomorska Kolej Metropolitalna ) stworzono zbiornik Jasień a wokół powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa. Warto zaznaczyć że tereny te na początku XXI wieku były jeszcze peryferyjne w Gdańsku, w okolicy znajdowały się jedynie działki ogrodnicze oraz niewielka zabudowa jednorodzinna. Dziś jes

Foto z okolic Suchanina - Diabełkowo

 Facebookowy profil  Wrzeszcz - na starej fotografii umieścił ciekawą fotografię okolic Suchanina - Diabełkowo ul. Wileńska. Widoczne na fotografii domy powstały w latach 30tych XX wieku i zostały zbudowane przez nazistowską (niemiecką) organizację Deutche Arbeitsfront (Niemiecki Front Pracy). Ul. Wileńska nosiła wtedy nazwę Robert-Ley-Straße - na cześć przywódcy Niemieckiego Frontu Pracy. Całe osiedle zostało z kolei nazwane na cześć Alberta Forstera, Gauleitera (nazistowskiego przywódcy) okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie. W 1939r. zaledwie kilkanaście dni po wybuchu drugiej wojny światowej w tej okolicy rozpoczęła się budowa drogi (odnogi) łączącej Gdańsk z autostradą Berlin - Królewiec. Droga ta prócz zrealizowanych prac geodezyjno- ziemnych nie została ukończona.   Źródło zdjęcia: Wrzeszcz - na starej fotografii    

Tajemniczy schron/bunkier na ul. Kartuskiej biegnący pod Suchańską Górą

Niezwykłe Suchanino miało przyjemność współpracy z Trojmiasto.pl oraz pomóc przy stworzeniu materiału dotyczącego bunkru/ schronu z drugiej wojny światowej (1943 rok) znajdującego na Siedlcach przy ul. Kartuskiej. Tunel schronu prowadzi pod wzgórze na którym znajduje się Suchanino. Całość przeczytacie i obejrzycie tutaj:   https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Niezwykle-Budowle-Trojmiasta-Co-kryje-wzgorze-na-Siedlcach-n145368.html