Przejdź do głównej zawartości

75 lat od zakończenia II WŚ w Gdańsku - Gdańsk i Suchanino w Marcu 1945 roku

W Gdańsku właśnie mija 75 rocznica "wyzwolenia" miasta. Słowo "wyzwolenie" celowo zostało ujęte w cudzysłów, dlaczego? Otóż ciężko mówić o wyzwoleniu skoro od 1793r było to miasto Pruskie / Niemieckie. Trafniejszym określeniem jest powrót miasta do macierzy, do Polski po ponad 150 latach od oderwania od Korony.

Jak wygląda kalendarium ?
25 marca rozpoczynają ostrzał centrum Gdańska, Wrzeszcza i stoczni z Wzgórz wokół Miasta (tzw Wzgórza Morenowe), Rosjanie zajmują również Oliwę.
27 marca Rosjanie zajęli już Emaus,Suchanino, Wrzeszcz, Nowy Port, dochodzą także do przedpola śródmieścia.
28 marca czerwonoarmiści zajmują częściowo śródmieście- do Motławy ( zostaje wywieszona Polska flaga na Dworze Artusa).
30 marca uznaje się za datę zdobycia miasta, jednakże oddziały niemieckie utrzymywały się jeszcze na terenie Górek Zachodnich czy Westerplatte jeszcze 7 dni później, osłaniając odwrót swoich jednostek na Mierzeje Wiślaną.


Jak wyglądała sytuacja na Suchaninie w tych dniach ?
Na Suchaninie w marcu 1945 roku funkcjonuje Niemiecka Bateria Flaków 8,8 cm - 12 dział. Ustawiona jest na polu na Cygańskiej Górze - dziś polana na terenie Aniołek przy żółtym szlaku turystycznym tuż przy ul. Cygańska Góra. Żołnierze śpią w jednej z stodół pobliskiego gospodarstwa.
25 marca następuje ewakuacja ludności cywilnej z Suchanina. Ewakuują się przez płonące już centrum miasta na Żuławy.
Następnie po zajęciu wzgórza na którym jest Suchanino (Suchańska Góra/ Cygańska Góra) Sowieci puszczają stąd z głośników w języku niemieckim komunikaty do poddania się a po nich puszczali muzykę Mozarta z płyt gramofonowych takie utwory jak "Kleine Nachtmusik" czy " In der Nacht ist der Mensch nicht gern alleine" ( jako ciekawostka na Suchaninie znajduję się ulica Mozarta, przed wojną również się tak nazywała)
W kolejnych dniach do 30 marca Rosjanie ostrzeliwują z rejonu Cygańskiej Góry centrum Gdańska.


Gorąco polecam Wam zapisaną video rozmowę na stronie gdansk.pl przeprowadzoną z dr Jan Daniluk - Historyk który przedstawia sytuację z ostatnich dni marca 1945 roku w Gdańsku.


Źródła:
1.https://www.gdansk.pl/wiadomosci/gdansk-danzig-1945-wyzwolenie-armia-czerwona-obchody-75-lecie-walki-historia...
2.https://www.gdansk.pl/tv/czy-to-bylo-wyzwolenie-gdanska-jak-obchodzic-rocznice-marca-1945-roku-rozmowa-z-janem-danilukiem...
3. M. Wąs, Gdańsk Wojenny i Powojenny, 2016
4. Wspomnienia Elsa Bindemann

Grafika: Niezwykłe Suchanino


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawny Poligon w Pieckach - Migowie (Morena) - niedaleko od Suchanina - Post PIECKI-MIGOWO HISTORIA

Na terenach Suchanina od XIX wieku do 1920 roku ćwiczyła armia Pruska - była strzelnica oraz mały plac ćwiczeń z ujeżdżalnią koni. W czasie drugiej wojny światowej na Suchaninie również znajdowało się miejsce gdzie szkolono żołnierzy. Natomiast niedaleko od nas w dzielnicy Piecki - Migowo znajdował się poligon z prawdziwego zdarzenia aż do 2001 roku dla Jednostki Wojskowej z ul. Słowackiego (Niebieskie Berety). Teren przy ulicy Słowackiego zamienił się w ciekawe i ładne osiedle Garnizon z fajną przestrzenią rekreacyjną. Najbliższy do niedawna jeszcze (zaledwie 19 lat temu...) poligon wojskowy w stosunku do Suchanina z kolei też przeszedł niesamowitą transformację - jeździ tam PKM-ka ( Pomorska Kolej Metropolitalna ) stworzono zbiornik Jasień a wokół powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa. Warto zaznaczyć że tereny te na początku XXI wieku były jeszcze peryferyjne w Gdańsku, w okolicy znajdowały się jedynie działki ogrodnicze oraz niewielka zabudowa jednorodzinna. Dziś jes

Foto z okolic Suchanina - Diabełkowo

 Facebookowy profil  Wrzeszcz - na starej fotografii umieścił ciekawą fotografię okolic Suchanina - Diabełkowo ul. Wileńska. Widoczne na fotografii domy powstały w latach 30tych XX wieku i zostały zbudowane przez nazistowską (niemiecką) organizację Deutche Arbeitsfront (Niemiecki Front Pracy). Ul. Wileńska nosiła wtedy nazwę Robert-Ley-Straße - na cześć przywódcy Niemieckiego Frontu Pracy. Całe osiedle zostało z kolei nazwane na cześć Alberta Forstera, Gauleitera (nazistowskiego przywódcy) okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie. W 1939r. zaledwie kilkanaście dni po wybuchu drugiej wojny światowej w tej okolicy rozpoczęła się budowa drogi (odnogi) łączącej Gdańsk z autostradą Berlin - Królewiec. Droga ta prócz zrealizowanych prac geodezyjno- ziemnych nie została ukończona.   Źródło zdjęcia: Wrzeszcz - na starej fotografii    

Tajemniczy schron/bunkier na ul. Kartuskiej biegnący pod Suchańską Górą

Niezwykłe Suchanino miało przyjemność współpracy z Trojmiasto.pl oraz pomóc przy stworzeniu materiału dotyczącego bunkru/ schronu z drugiej wojny światowej (1943 rok) znajdującego na Siedlcach przy ul. Kartuskiej. Tunel schronu prowadzi pod wzgórze na którym znajduje się Suchanino. Całość przeczytacie i obejrzycie tutaj:   https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Niezwykle-Budowle-Trojmiasta-Co-kryje-wzgorze-na-Siedlcach-n145368.html