Przejdź do głównej zawartości

Prace archeologiczne w Wielkiej Alei Lipowej - sprawozdanie

Zakończono prace archeologiczne w Wielkiej Alei Lipowej założonej w latach 1768-1770 na terenach gminy wiejskiej Suchanino ( obecnie aleja znajduję się w dzielnicy Aniołki).
Fragment sprawozdania oraz fotorelacji z prac Muzeum Archeologiczne w Gdańsku: w załączeniu:

"Właśnie zakończono prace archeologiczne prowadzone w ramach rewaloryzacji 🌳Wielkiej Alei Lipowej 🌳 w Gdańsku, w ciągu Alei Zwycięstwa w Gdańsku, wpisanej do rejestru zabytków województwa pomorskiego.
🌳
Badania archeologiczne zaplanowano z uwagi na potrzebę pozyskania dodatkowych informacji oraz dokumentacji obiektu zabytkowego w ramach jego planowanej rewaloryzacji. Działania te mają na celu zatrzymanie procesu naturalnej degradacji drzewostanu oraz przywróceniu wartości historycznych i ekspozycyjnych obiektu.
Badania archeologiczne miały na celu zbadanie przebiegu zachowanych nawarstwień archeologicznych związanych z budową Wielkiej Alei w 1768-1770 roku oraz jej późniejszymi przekształceniami i użytkowaniem tj. wyłożeniem bruku, budową torów dla tramwajów konnych w 1872 roku, budową kolektora ściekowego w 1892 roku, czy też gruntowną przebudową w 1926 roku. Bardzo ważnym aspektem było uchwycenie elementów pierwotnej infrastruktury nawodnienia grawitacyjnego.

Ze względu na charakter i rozmiary zabytku tj. długość 2,1 km 🛣, założono 11 wykopów sondażowych które rozlokowano na całej długości obiektu, w miejscach wybranych ze względu na uwarunkowania historyczne i możliwości techniczne.
Zbadana stratygrafia Alei potwierdziła zaleganie nawarstwień archeologicznych związanych z genezą zabytku i jego przekształceniami od 1768 roku po dzień dzisiejszy. Stwierdzono działania związane z przygotowaniem terenu pod założenie Alei, jak również duży stopień zniszczenia nawarstwień historycznych z okresu jej funkcjonowania, w tym niezarejestrowanych elementów infrastruktury nawodnienia. Potwierdzono lokalizację alejek pieszych pomiędzy szpalerami lip🌳, funkcjonujące po 1920 roku i nieodbudowanych po II wojnie światowej. Stwierdzono również współczesne, sztuczne podniesienie terenu o 0,3-0,4 m na całej długości pasów zieleni, warstwą humusu przemieszanego z piaskiem, które przykrywa dolną partię pni drzewostanu. Zbadano ukształtowanie i poziomy zalegania calca oraz miąższość warstw archeologicznych, co pomoże w określeniu zakresu ochrony archeologicznej dla planowanej rewaloryzacji Alei.
🌳
Pozyskano około 2800 zabytków ruchomych – ceramicznych, metalowych, szklanych oraz grupę 47 zabytków wydzielonych o znaczeniu poznawczym dla kultury materialnej mieszkańców. Materiał ten ma duże znaczenie naukowe, ze względu na walory porównawcze dla zabytków pozyskiwanych z terenu Gdańska, jak również innych historycznych metropolii – szczególnie tych należących do europejskiej strefy hanzeatyckiej. Zbiór monet precyzyjnie zawęził datowanie warstw poprzedzających budowę Alei Lipowej, co ma dodatkowo znaczenie w datowaniu całego zespołu zawartych w warstwach zabytków archeologicznych.
🌳
Fragmenty "Sprawozdania z badań archeologicznych...", Gdańsk 2019, oprac. K. Dyrda"










 Opis zdjęć
1. Mechaniczne odhumusowanie wykopu nr 1, widok od N.
2. Ręczna eksploracja nawarstwień w wykopie nr 3, widok od NE.
3. Wykop 4 –profil SW z widocznymi niwelacjami „śmietniskowymi” poprzedzającymi założenie Alei i przewarstwieniami z wapnem (oznaczone strzałkami), widok od NE.
4. Wykop 3 – południowy odcinek wykopu z zachowanymi warstwami utwardzenia alejki pieszej oraz krawężnikiem (strzałka), całość przecięta wkopem pod zasilanie, widok od NW.
5. Wykop 1 – profil SE z widocznymi współczesnymi wkopami pod instalacje elektryczne (po prawej i lewej stronie), przecinające układ nawarstwień zachowanych utwardzeń alejki pieszej (zaznaczonej obrysem), widok od NW.
6. Przykładowe fragmenty form ceramicznych (talerze, miska, nóżka „trójnóżka”, ucho dzbana) pozyskanych w trakcie badań, to głównie ceramika nowożytna, cienkościenna szkliwiona i malowana oraz ceglasta malowana jak również fajans właściwy i cienkościenny. Dominuje ornament roślinny malowany podszkliwnie i pokryty szkliwem ołowiowym. Zbiór datowany jest od połowy XVII do 2 połowy XVIII wieku.
7. Przykłady fragmentów kafli płytowych – reliefowych, pokrytych szkliwem ołowiowym oraz płaskorzeźbiony z przedstawieniem anioła, datowane na XVII-XVIII wiek
8. Mosiężna aplikacja „haftka”– element ozdobny odzieży (część zapięcia).
9. Wybór numizmatów (awers): 1) szeląg pruski 1740; 2) szeląg gdański 1754; 3) szeląg pruski Królewiec 1745?; 4) szeląg Elbląg 1763; 5) szeląg pruski Królewiec 17/0; 6) szeląg Toruń 1761; 7) szeląg Polska Jan II Kazimierz 1664; 8) liczman Norymberga 1705-1743; 9) fenig pruski Berlin 1839; 10) moneta pruska Fryderyk II Berlin 1782; 11) liczman Norymberga 1711-1748; 12) fenig pruski Berlin 1863;
10. Ołowiana plomba towarowa z przedstawieniem prawdopodobnie św. Jana, kraj pochodzenia Anglia

Źródło zdjęć oraz opisu:
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Komentarze

  1. A no właśnie, dlatego dzisiaj nadzór archeologiczny https://pogotowiearcheologiczne.pl jest potrzebny. Często się zdarza, że tam gdzie człowiek co chce postawić przed badaniami nie może wykonać (gdy teren okazuje się, że jest zabytkowy)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dawny Poligon w Pieckach - Migowie (Morena) - niedaleko od Suchanina - Post PIECKI-MIGOWO HISTORIA

Na terenach Suchanina od XIX wieku do 1920 roku ćwiczyła armia Pruska - była strzelnica oraz mały plac ćwiczeń z ujeżdżalnią koni. W czasie drugiej wojny światowej na Suchaninie również znajdowało się miejsce gdzie szkolono żołnierzy. Natomiast niedaleko od nas w dzielnicy Piecki - Migowo znajdował się poligon z prawdziwego zdarzenia aż do 2001 roku dla Jednostki Wojskowej z ul. Słowackiego (Niebieskie Berety). Teren przy ulicy Słowackiego zamienił się w ciekawe i ładne osiedle Garnizon z fajną przestrzenią rekreacyjną. Najbliższy do niedawna jeszcze (zaledwie 19 lat temu...) poligon wojskowy w stosunku do Suchanina z kolei też przeszedł niesamowitą transformację - jeździ tam PKM-ka ( Pomorska Kolej Metropolitalna ) stworzono zbiornik Jasień a wokół powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa. Warto zaznaczyć że tereny te na początku XXI wieku były jeszcze peryferyjne w Gdańsku, w okolicy znajdowały się jedynie działki ogrodnicze oraz niewielka zabudowa jednorodzinna. Dziś jes

Foto z okolic Suchanina - Diabełkowo

 Facebookowy profil  Wrzeszcz - na starej fotografii umieścił ciekawą fotografię okolic Suchanina - Diabełkowo ul. Wileńska. Widoczne na fotografii domy powstały w latach 30tych XX wieku i zostały zbudowane przez nazistowską (niemiecką) organizację Deutche Arbeitsfront (Niemiecki Front Pracy). Ul. Wileńska nosiła wtedy nazwę Robert-Ley-Straße - na cześć przywódcy Niemieckiego Frontu Pracy. Całe osiedle zostało z kolei nazwane na cześć Alberta Forstera, Gauleitera (nazistowskiego przywódcy) okręgu Gdańsk - Prusy Zachodnie. W 1939r. zaledwie kilkanaście dni po wybuchu drugiej wojny światowej w tej okolicy rozpoczęła się budowa drogi (odnogi) łączącej Gdańsk z autostradą Berlin - Królewiec. Droga ta prócz zrealizowanych prac geodezyjno- ziemnych nie została ukończona.   Źródło zdjęcia: Wrzeszcz - na starej fotografii    

Tajemniczy schron/bunkier na ul. Kartuskiej biegnący pod Suchańską Górą

Niezwykłe Suchanino miało przyjemność współpracy z Trojmiasto.pl oraz pomóc przy stworzeniu materiału dotyczącego bunkru/ schronu z drugiej wojny światowej (1943 rok) znajdującego na Siedlcach przy ul. Kartuskiej. Tunel schronu prowadzi pod wzgórze na którym znajduje się Suchanino. Całość przeczytacie i obejrzycie tutaj:   https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Niezwykle-Budowle-Trojmiasta-Co-kryje-wzgorze-na-Siedlcach-n145368.html