Plan budowy cmentarza na Suchaninie:
W planach spora część Suchanina miała stać się cmentarzem komunalnym dla Gdańska. Znajdować się on miał na dzisiejszym terenie Suchanina oraz dzielnicy Piecki - Migowo , a dokładnie w rejonie pomiędzy starymi osadami Trzy Lipy (Dreilinden), a Diabełkowem (Duvelkau). Obecnie jest to rejon zabudowy domków jednorodzinnych w rejonie ulic: Schuberta, Małcużyńskiego, Schumana czy Morenowa i Nobla w dzielnicy Piecki - Migowo. Był to miejski plan po I wojnie światowej na stworzenie nowego centralnego cmentarza dla Gdańska.
W pobliżu miała przebiegać również linia tramwajowa łącząca Śródmieście Gdańska z Wrzeszczem biegnąc poprzez Suchanino, tworząc w ten sposób wygodne połączenie komunikacyjne z planowanym cmentarzem - ale o tym rozpiszę się już w osobnym poście.
Cmentarz ostatecznie w tym miejscu nie powstał, w połowie lat 20tych XX wieku wyznaczono i stworzono nowe miejsce jako centralny cmentarz dla Gdańska - stał się nim Cmentarz Srebrzysko (Centralny Cmentarz Komunalny nr 1 we Wrzeszczu).
Później natomiast w miejscu planowanego cmentarza na Suchaninie powstały w połowie lat 30tych XX wieku charakterystyczne i stojące do dziś przedwojenne bliźniaki (domy jednorodzinne ) oraz ulica Schuberta łącząca Suchanino z Wrzeszczem.
Na załączonych mapach:
Nr.1 Widoczne jest oznaczenie miejsca powstania planowanego cmentarza - Hauptfriedhof.
Nr.2 Oznaczenie czerwonym kółkiem na współczesnej mapie gdzie znajdowałby się planowany cmentarz.
Źródła:
1. S. Kościelak, "Powstańców Warszawskich, czyli przez Suchanino do Wrzeszcza", Gdańsk.pl
2. Gedanopedia
Mapy:
1. Plan Gdańska z 1920r. - http://igrek.amzp.pl/
2. Mapa Google.
Komentarze
Prześlij komentarz