Przejdź do głównej zawartości

Tablice Historyczne na Suchaninie ?

Tablice Historyczne na Suchaninie ?

Od dłuższego czasu chodził mi głowie pomysł stworzenia (postawienia) na Suchaninie stałych Tablic Historycznych opisujących dzieje dzielnicy z mapkami i historycznymi zdjęciami.
Chciałem żeby takie tablice stanęły w okolicy stawu Cyganka ( historyczne centrum Suchanina) oraz w innych ciekawych punktach.
Pomysł chciałem zrealizować przy wykorzystaniu Budżetu Obywatelskiego czy też budżetu Rady Dzielnicy. Niestety muszę z przykrością stwierdzić że całkowicie wycofuje się z takiego pomysłu. Dlaczego ? Bo nie warto...
Pokazał to przykład wczorajszego aktu wandalizmu na Siedlcach gdzie zniszczono wystawę tablic historycznych stworzonych przez Rada Siedlce oraz Muzeum Gdańska. Na szczęście dzięki zaangażowaniu mieszkańców i radnych dzielnicy Siedlce tablice udało się odzyskać i wystawę naprawić.
Na wystawie tej znajdują się również zdjęcia oraz widoki na Suchanino czy też z Suchańskiej Góry na Siedlce.
Niestety nie jest to jedyny taki przypadek - na wiosnę zniszczono nowo postawioną tablicę historyczną na ul. Skarpowej przy schodach pomiędzy Siedlcami a Suchaninem.
Opracowanie tablic na Siedlcach wymagało zaangażowania, pracy oraz czasu mieszkańców dzielnicy, miejscowych działaczy społecznych oraz pracowników muzeum.
Dwa lata temu podobny los spotkał znak informacyjny "Suchanino" o który wnioskowałem jeszcze jako Radny Dzielnicy - nowo powstały znak został pomazany sprayem.

Powyższe przykłady pokazują że czas i zaangażowanie niektórych osób by coś poprawić w lokalnym otoczeniu nie zawsze jest szanowane oraz doceniane.


Zdjęcia Rada Dzielnicy Siedlce - https://www.radasiedlce.pl
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dawny Poligon w Pieckach - Migowie (Morena) - niedaleko od Suchanina - Post PIECKI-MIGOWO HISTORIA

Na terenach Suchanina od XIX wieku do 1920 roku ćwiczyła armia Pruska - była strzelnica oraz mały plac ćwiczeń z ujeżdżalnią koni. W czasie drugiej wojny światowej na Suchaninie również znajdowało się miejsce gdzie szkolono żołnierzy. Natomiast niedaleko od nas w dzielnicy Piecki - Migowo znajdował się poligon z prawdziwego zdarzenia aż do 2001 roku dla Jednostki Wojskowej z ul. Słowackiego (Niebieskie Berety). Teren przy ulicy Słowackiego zamienił się w ciekawe i ładne osiedle Garnizon z fajną przestrzenią rekreacyjną. Najbliższy do niedawna jeszcze (zaledwie 19 lat temu...) poligon wojskowy w stosunku do Suchanina z kolei też przeszedł niesamowitą transformację - jeździ tam PKM-ka ( Pomorska Kolej Metropolitalna ) stworzono zbiornik Jasień a wokół powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa. Warto zaznaczyć że tereny te na początku XXI wieku były jeszcze peryferyjne w Gdańsku, w okolicy znajdowały się jedynie działki ogrodnicze oraz niewielka zabudowa jednorodzinna. Dziś jes...

Tajemniczy schron/bunkier na ul. Kartuskiej biegnący pod Suchańską Górą

Niezwykłe Suchanino miało przyjemność współpracy z Trojmiasto.pl oraz pomóc przy stworzeniu materiału dotyczącego bunkru/ schronu z drugiej wojny światowej (1943 rok) znajdującego na Siedlcach przy ul. Kartuskiej. Tunel schronu prowadzi pod wzgórze na którym znajduje się Suchanino. Całość przeczytacie i obejrzycie tutaj:   https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Niezwykle-Budowle-Trojmiasta-Co-kryje-wzgorze-na-Siedlcach-n145368.html    

Skorpion - seryjny zabójca i Suchanino

Czy wiecie że słynny seryjny zabójca na Pomorzu - Paweł Tuchlin vel "Skorpion" zaatakował również kilka razy w pobliżu Suchanina ? "Skorpion" często szukał swoich potencjalnych ofiar wypatrując ich na pętli tramwajowej na Siedlcach (przy kościele pw. św. Franciszka z Asyżu) tuż obok Suchanina. Wiosną tego roku ma wyjść monografia opisująca seryjnego zabójce oraz jego zbrodnie autorstwa Adriana Wrocławskiego - prawnika oraz doktora nauk prawnych. Sam Tuchlin złapany i osądzony - został stracony 25 maja 1987 r w Areszcie Śledczym w Gdańsku. Była to ostatnia kara śmierci wykonana w Gdańsku. Więcej w linku: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pierwsza-taka-ksiazka-o-sprawie-Pawla-Tuchlina-ps-Skorpion-n140639.html     fot. materiały Adriana Wrocławskiego